fbpx
Merter / İstanbul, TURKEY
+90 533 956 1015
Merter / İstanbul, TURKEY
+90 533 956 10 15

Gallup Küresel İş Yerinin Durumu Raporu Yayınlandı

Gallup Küresel İş Yerinin Durumu Raporu Yayınlandı

Gallup, 2024 yılı ‘State of Global Workplace’ raporunu yayınladı. Rapora göre çalışan bağlılığı global olarak durgun. 2023 yılı raporunda, küresel işgücündeki bağlılık ve genel memnuniyet eksikliğine dikkat çekilmiş ve bu eğilimin artacağı öngörülmüştü. Yeni rapor, öngörüleri doğru çıkardı; bağlılığı düşenlerin oranları yükseliyor ve bu durum küresel ekonomiye trilyonlara mal oluyor.

Çalışan bağlılığı oranı birkaç yıldır düşük seyrediyor, ancak değişim birçok sektörde alarm zilleri çaldıracak durumda. Çalışan bağlılığı konusunda uzmanlar, coşku eksikliğinin üç temel alandan kaynaklandığını düşünüyor: yönetim, bağlantı ve vizyon.

Çalışan bağlılığındaki değişimin %70’i, İK stratejilerinden değil, çalışanların yönetilmesinden kaynaklanıyor.

Gallup’un raporuna göre:

· Çalışanların %23’ü Katılımcı

· Çalışanların %62’si Katılımcı Değil

· Çalışanların %15’i Aktif Olarak Bağlantısını Koparmış Durumda

Gallup verilerine göre, mevcut bağlılık eksikliği küresel ekonomiye her yıl trilyonlara mal oluyor. Tam rakam, düşük bağlılık nedeniyle küresel GSYİH’da kaybedilen 8,9 trilyon dolar ve bu da Küresel GSYİH’nın %9’una eşit.

Çalışan bağlılığına yatırım yapmak, çalışkan çalışanları elde tutar. Araştırmalar, bağlı ekip üyelerinin %20 daha iyi performans gösterdiğini ve şirketten ayrılma olasılıklarının %87 daha düşük olduğunu gösteriyor. En iyi çalışanlarınızı elde tutmak üretkenliği artırıyor ve işe alım maliyetlerini düşürüyor.

Çalışanların Ruh Sağlığı, İşverenler İçin Bir Sorun Haline Geliyor

Bu yılki rapor, özellikle ruh sağlığına vurgu yaparak küresel çalışan refahına dikkat çekiyor. Görüşülen çalışanların %41’i araştırmacılara bir önceki gün çok fazla stres yaşadıklarını söylemiş. Günlük stres, tüm kurumsal seviyelerde moral ve üretkenliği azaltan kronik bir caydırıcı. İşgücünün sadece %34’ü kendini başarılı hissederken, çalışanların %20’si bir önceki gün yalnızlık yaşadıklarını bildirmiş.

Rapordan ana başlıklar şöyle:

· Düşük çalışan bağlılığı küresel ekonomiye 8,9 trilyon ABD dolarına veya küresel GSYH’nin %9’una mal oluyor.

· Dünyadaki çalışanların %20’si günlük yalnızlık yaşıyor.

· Küresel çalışan stresi bir önceki yıla göre üç puan düşerken, çalışanların %41’i bir önceki gün “çok fazla stres” yaşadıklarını söylüyor.

· Bağlılık, stres ve yalnızlık bu seviyelerdeyken, ankete katılan çalışanların %52’sinin şu anda başka bir iş aradıklarını söylemesi şaşırtıcı değil. Bu rakam bir önceki yıla göre bir puan artmış.

· Rapora göre yöneticiler, ekip çalışanlarının bağlılığındaki değişimin %70’inden sorumlu.

· En iyi uygulamalara sahip kuruluşlarda, yöneticilerin dörtte üçü ve yönetici olmayan her 10 çalışandan 7’si bağlılık gösteriyor.

· Yüksek katılımlı iş birimlerinde müşteri sadakati/katılımı %10, verimlilik (satış) %17, üretkenlik (üretim kayıtları ve değerlendirmeleri) %13, karlılık %23, refah (gelişen çalışanlar) %68 ve örgütsel vatandaşlık (katılım) %22 daha yüksek.

Related Posts
Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi *